Przepisy

Ciasto drożdżowe do słodkich wypieków

Przypominając sobie swoje początki z pieczeniem zawsze ciekawiłem się jak przyrządzić ciasto drożdżowe do słodkich wypieków.

Na szczęście po “tylu” razach pieczenia różnorodnego ciasta drożdżowego zarówno w postaci z owocami jak i cinnamon rolls w końcu znalazłem swoją własną drogę wyrabiania tego ciasta. W sumie to przepisów po internecie krąży wiele, ponieważ każdy przyrządza je inaczej i dodaje różne dodatki. Jedni dodają mleko, a inni wody, a jeszcze inni wolą używać drożdży suchych niż świeżych. Tak więc dzisiaj chciałbym się podzielić z Wami moim przepisem, który nigdy mnie nie zawiódł i zawsze stanął na wysokości swojego zadania.

Opowieść tą zakończę tylko słowami mojej mamy, że ” do ciasta drożdżowego to trzeba dorosnąć”, ponieważ nie każdy potrafi je zrozumieć i postąpić z nim właściwie …

SKŁADNIKI:
– 500 g mąki pszennej
– 30 g świeżych drożdży
– 225 ml mleka 3.2%
– 60 g masła
– 40 g cukru
– 1 jajko

PRZYGOTOWANIE:
W rondelku rozgrzewamy masło. Drożdże kruszymy, dodajemy do nich cukier i za pomocą łyżki rozcieramy całą masę do momentu aż się upłynni. Dodajemy ciepłe (nie gorące) mleko i mieszamy. Odstawiamy na kilka minut. Do osobnej miski przesiej mąkę, dodaj rozpuszczone masło, jajko oraz zaczyn drożdżowy. Całość wyrabiaj około 15-20 minut. Ciasto powinno być elastyczne i lekko wilgotne, ale powinno odchodzić od dłoni. Przykrywamy ściereczką kuchenną i pozostawiamy na 45 minut do wyrośnięcia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *