Przepisy

Bezy cynamonowo orzechowe aromatyzowane anyżem

Te słodkości sprawiły mi ogromną frajdę ! Dlaczego ?

Ponieważ zabawę jaką z nimi miałem to było coś haha 🙂

Przygotowując biszkopty, masy bezowe i inne tego typu podobne zawsze robię ręcznie. Nigdy nie używam mikserów ani robotów kuchennych, ponieważ gdy przygotowuję to sam to mam nad tym większą kontrolę a do tego efekt końcowy jest lepszy 🙂 Czas mnie nie goni jak w MasterChef’ie, żebym potrzebował urządzeń wykonujących tą czynność za mnie.
Podczas robienia tych lekkich bezików trochę nerwów było 🙂 ponieważ z początku jak zaczynałem ubijać białka to nagle zaczęła mi się rozwalać trzepaczka do ubijania. Mieszałem i mieszałem a te druciki z niej ciągle mi wyskakiwały i w pewnym momencie było to na tyle już irytujące, że związałem je wszystkie sznurkiem, żeby mi nie uciekały i dały w spokoju zrobić bezy ! 🙂 Teraz gdy to piszę to śmieję się z samego siebie ponieważ wtedy gdy robiłem tą masę to wyglądało to komicznie trochę, ale mimo wszystko nie poddałem się i wszystko wyszło znakomicie tak jak tego oczekiwałem …

Składniki na bezy:
– 4 Białka jaj
– 110 g Cukru
– 1 Łyżeczka cynamonu
– Garść orzechów włoskich
– 4 Gwiazdki anyżu
– Szczypta soli

Sposób przygotowania:

Piekarnik nastaw na 120 st. C w trybie góra dół a blachę wyłóż papierem do pieczenia.  W szklanej misce zacznij ubijać białka z dodatkiem soli na sztywno. Kiedy masa białkowa zacznie formować stożki na końcówce miksera lub ubijaczki to zacznij dodawać po łyżeczce cukru (1 na minute) i nadal ubijaj do uzyskania całkowicie sztywnej i połyskującej masy bezowej. Na samym końcu dodaj łyżeczkę cynamonu i wymieszaj aby połączyła się z białkami. Przygotowaną masę bezową umieść do rękawa cukierniczego( lub woreczka i ucinamy końcówkę) i wyciskaj beziki (1,5 cm x 1,5 cm), zachowaj centymetr odstępu między masami, ponieważ podczas pieczenia bezy trochę urosną. Całość posyp pokruszonymi orzechami włoskimi i rozłóż gwiazdki anyżu na blaszce. Umieść blachę w piekarniku na 120 minut i pozostaw do pieczenia. Po tym czasie otwórz piekarnik do połowy i pozostaw w nim bezy aby temperatura mogła swobodnie opadać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *