Łobuz w podróży

Projektowanie samodzielnej podróży …

Czy planowanie podróży na własną rękę jest ciężkie ? Czy taka podróż jest kosztowna ? Czy zaplanowana podróż samodzielnie jest lepsza od podróży z biurem turystycznym, czy nie ? – Zadajemy sobie zawsze wiele pytań odnośnie tego tematu, ale dzisiejszy post kieruję do osób, które są takie jak ja – potrafią postawić na swoim i są głodni świata !
W chwili obecnej jestem w stanie już sam sobie odpowiedzieć na te pytania i wiem, że podróż zorganizowana samodzielnie jest o wiele lepsza, ciekawsza oraz bardziej elastyczna niż ta, którą zamawiamy poprzez biura podróży – również o wiele tańsza.

Dzisiejszy wpis powstał z racji, iż dostaję od Was co raz to więcej pytań odnośnie swoich podróży z czego bardzo się cieszę, ale po co marnować swój i mój czas na pytania i odpowiedzi skoro wszystko możemy zawrzeć właśnie w tym poście hmm ?

Uwierz mi, że ten cały proces projektowania naszej wspaniałej wyprawy jest banalnie prosty, a na wszystkie twoje pytania znajdziesz odpowiedzi w podpunktach poniżej.


ETAP 1 – Wybierz miejsce i datę swojej podróży.

Jest to pytanie na które musisz odpowiedzieć tylko TY sam/a.
W obecnych czasach siatka połączeń międzynarodowych jest tak ogromna, że jestem pewien, że każdy z Was znajdzie coś szczególnego dla siebie. Nie warto natomiast wybierać kierunków, które kompletnie nie odpowiadają naszym preferencjom, a to tylko dlatego żeby odhaczyć dane miejsce jako zwiedzone. Często takie sytuacje mają miejsce, gdy widzimy super tanie loty na stronach przewoźników lub fanpage’ach polubionych na stronie Facebook – odrazu Ci odpowiem, że nie tędy droga.

Pamiętaj, że podczas wyboru swoich wakacji marzeń warto sprawdzić jaka będzie temperatura, wilgotność powietrza oraz inne warunki atmosferyczne podczas gdy będziemy chcieli się wybrać w dane miejsce. Nie wydaje mi się abyście byli zadowoleni podczas Waszego wyjazdu widząc ogromne ulewy, wichury i jeszcze inne klęski żywiołowe.

ETAP 2 – Bilet lotniczy.

Skoro już znasz odpowiedź na swoje pytanie, gdzie się wybrać, to czas zabrać się za wyszukiwanie biletów.
Wyszukanie taniego biletu do danego regionu świata to czasami nie lada wyzwanie, ale mimo tego jest zawsze wykonalne jeśli kupimy go w odpowiednim momencie oraz skorzystamy z odpowiednich stron. Z własnego doświadczenia powiem Ci, że często miałem szczęście złapać naprawdę tanie bilety. Mimo tego zawsze starałem się je kupić na kilka miesięcy z wyprzedzeniem niż na kilka dni przed planowanym wyjazdem – chociaż też takie loty się zdarzały, że kupiłem bilet na 10 h przed wylotem.

Do wyszukiwania tanich biletów zazwyczaj posługuję się za pomocą takich stron jak WizzAir, Ryanair, SkyScanner, czy też Kayak.
Rownież warto sprawdzić, czy do naszego miejsca docelowego nie lata przewoźnik z danego kraju z racji, że bilety często bywają tańsze niż możemy znaleźć za pośrednictwem wyżej wymienionych wyszukiwarek.
Loty wewnątrz Europy zazwyczaj kupuje z 2-3 miesięcznym wyprzedzeniem, a czasami nawet na kilka tygodni lub dni przed z racji, że jest to zależne od danego momentu wyprzedaży biletów u danego przewoźnika.
Loty poza Europe staram się kupować 4 do 5 miesięcy wzwyż, a nawet i więcej (Np. W lipcu 2018 kupiłem loty już na Luty 2019).

ETAP 3 – Wiza oraz szczepienia.

Podróżując po Europie nie ma konieczności posiadania paszportu ani szczepień, ale sytuacja się już zmienia, gdy chcemy wylecieć w dalsze zakątki naszego globu. Podróże poza Europę często wiążą się z koniecznością posiadania wizy oraz szczepień przed groźnymi chorobami zakaźnymi (szczególnie w krajach tropikalnych).W załączniku znajdziesz pełną listę miejsc do których nie jest wymagany obowiązek wizowy – LISTA KRAJÓW BEZ OBOWIĄZKU WIZOWEGO

Względem szczepień nigdy nikogo nie będę zmuszał, ale pamiętaj, że wtedy jedziesz na własne ryzyko. Przed danym wyjazdem zawsze warto sprawdzić lub zgłosić się do lekarza medycyny chorób tropikalnych, aby rozważyć zakup danego szczepienia.
– Pamiętam do dziś jak jeszcze kilka tygodni temu męczyłem się z bólami i gorączką podczas swojej podróży po Indiach z racji, że nie przyjąłem właściwego szczepienia bo wtedy pomyślałem, że nie będzie to aż tak bardzo konieczne.

ETAP 4 – Zakwaterowanie.

Docelowe miejsce pobytu czyli hotel, hostel lub wynajem czegoś prywatnego będzie zależny już tylko od Twojej gotówki oraz preferencji własnych. W obecnych czasach hotel to tylko jedna z wielu możliwości wyboru. Często w danym miejscu mamy znajomych, u których możemy się na chwile zatrzymać, ale również skorzystać z takich portalów jak booking.com, airbnb.com, czy też couchsurfing.com – który zapewni jeszcze więcej rozrywki dla tych bardziej odważnych.

Na początku swoich podróży korzystałem z booking.com z racji, że obawiałem się portalu airbnb.

Po kilku rozmowach ze znajomymi, którzy wiele razy korzystali z tego portalu dałem się namówić raz, drugi i trzeci i tak też się stało, że w chwili obecnej jest to moja ulubiona platforma do wyszukiwania noclegów.

ETAP 5 – Ubezpieczenie w czasie podróży.

Często pytamy siebie po co nam coś takiego skoro i tak nigdy nam się nic nie stało więc będzie to tylko kolejny zmarnowany pieniądz. Otóż nie jest on aż tak zmarnowany jak się nam wydaje, ponieważ w czasie podróży nigdy nie możemy być pewni co nas czeka oraz jakie losowe przypadki mogą nam się przytrafić w trakcie naszych wakacji życia! Uwierzcie mi, że koszty leczenia szpitalnego poza Europą potrafią być bardzo drogie i nieprzyjemne.

Ubezpieczenie dobieramy według potrzeb własnych, ale z własnego doświadczenia polecam Wam znaleźć coś tutaj: planetamlodych.com.pl – oczywiście z polecenia znajomych i w sumie maja dobre warunki ubezpieczeniowe.

ETAP 6 – Co ? Gdzie i jak ? Czyli planowanie zwiedzania.

Z własnego doświadczenia powiem Wam, że zazwyczaj na kilka dni przed podróżą potrzebuję jeden dzień aby ogarnąć sobie wszystkie miejsca, które są warte zobaczenia. Siadam dosłownie na cały dzień z komputerem i planuje sobie plan zwiedzania na miejscu. Zazwyczaj posługuję się stronami miejscowych bloggerów, instagramem za pomocą danych hashtags, czy też najzwyczajniej w świecie pytam się znajomych, którzy już wcześniej mieli okazje tam być. Z pewnością taki plan też się zmieni kilka razy w trakcie podróży, już na miejscu, ale warto zawsze posiadać jakiś zarys tego co chcielibyśmy tam robić, zjeść, zobaczyć itd …

ETAP 7 – Pakowanie.

W sumie to już wszystko mamy, prawda ? Hmm otóż nie, ponieważ najwięcej czasu spędzamy nad pakowaniem bagażu własnego. Z perspektywy czasu zauważyłem, że na początku zajmowało mi to kilka godzin bo nie miałem zielonego pojęcia co zabrać ze sobą, ani w jakich ilościach. Teraz to jest zaledwie 30 minut i po sprawie !

Pamiętaj aby zawsze przed wylotem sprawdzić, czy Twój bagaż odpowiada danym rozmiarom według Twojego przewoźnika na danej trasie. Nie chcielibyśmy być zaskoczeni dodatkowymi opłatami naliczonymi już na lotnisku tylko dlatego, że odstają nam kółka lub mamy o kilogram ubrań za dużo. Polecam również aby nie zabierać ze sobą rzeczy do higieny własnej tylko z racji tej, że możemy je zakupić w podobnej lub nawet niższej cenie w miejscu naszego pobytu, a tym samym nasz bagaż zyska na kilogramach. Zabierz ze sobą tylko to co jest Ci potrzebne, przecież nie jedziesz na pokaz mody ani żaden fashion week tak mi się wydaje, a może się mylę ? – (śmiech)

Mam nadzieje, że te kilka podpunktów pomoże Ci chociaż w małym stopniu zrozumieć jak bardzo proste jest planowanie podróży oraz, że „pierwszy krok” wcale nie jest taki straszny jak to się wydaje. Skoro ja mam 22 lata, a zacząłem podróżować samodzielnie już w wieku 20 lat, to jestem pewien, że również i Tobie się uda. Z pewnością jest to ciekawe i cenne doświadczenie.

Pamiętaj, że w razie czego zawsze służę Ci pomocą, a jeśli coś jest niezrozumiałe to wystarczy napisać – wiesz gdzie mnie szukać.

POWODZENIA !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *