Przepisy

Domowa granola

Ostatnie tygodnie to istne szaleństwo dla mnie. Nowa praca narzuca mi zupełnie nowe obowiązki przez co nie mam nawet czasu dla samego siebie, a co dopiero zjeść porządne śniadanie. Początkowo wstawałem wczesnym porankiem, ale później wpadłem na sprytniejszy pomysł przez co zaoszczędziłem 20 minut snu więcej ! 🙂
Trochę to leniwe, ale bardzo wygodne. Przygotowanie granoli zajmuje mi dosłownie 5 minut, a podczas jej pieczenia w piekarniku mam czas aby ogarnąć inne rzeczy w domu. Jednym słowem jest to przepis dla zabieganych, którzy chcą poświęcić więcej czasu na sen przed pracą lub szkołą.

Swoją drogą z tego przepisu wychodzi mi ponad kilogram granoli, dzięki czemu mam możliwość zachować jedną połowę w domu, a drugą zabrać do pracy w razie wypadku gdybym nie zdążył zjeść w domu. Ostatnio podzieliłem się nawet z Julią – moją manager, która odparła, że jak taka mała porcja jest w stanie nasycić człowieka do momentu pory obiadowej ?
– no coż … trzeba to koniecznie sprawdzić 🙂

DOMOWA GRANOLA
ILOŚĆ: 1 kg
CZAS: 50 minut

SKŁADNIKI:
400 g płatków owsianych
2 szklanki orzechów (dowolne lub mieszane)
1/2 szklanki pestek słonecznika
1/2 szklanki pestek dyni
1/2 szklanki suszonych owoców
1 łyżka cynamonu
6 łyżek syropu klonowego
100 g masła

PRZYGOTOWANIE:
Masło roztapiamy i mieszamy z syropem klonowym. Wszystkie suche składniki (oprócz suszonych owoców) mieszamy w misce. Dodajemy masło z syropem, ponownie mieszamy. Całość wykładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Pieczemy 45 minut w 165 st. C od czasu do czasu mieszając. Wyciągamy do przestudzenia i dodajemy suszone owoce.

Smacznego ! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *